Needs Adobe Flash Player

Get Adobe Flash player


نانو ذرات نقره و کاربرد آننقره عنصر سفید و براق فلزی می باشد و در موقعیت چهل و هفتم جدول تناوبی قرار گرفته و با نماد Ag که از کلمه Argentum می آید، نشان داده می شود ، نقره خالص دارای بالاترین هدایت الکتریکی و گرمایی در بین تمامی عناصر می باشد که همراه با طلا، از عناصر کمیاب و گرانبها هستند . نقره به طور گسترده ای در تاریخ بشر برای هزاران سال به کار برده شده است . نقره قادر به از بین بردن انواع میکرو ارگانیسم های بیماریزا می باشد . از جمله کاربردهای نقره می توان به جواهرات ، ابزار آشپزخانه ،  آلیاژهای دندانی ، عکاسی و غیره اشاره کرد . در میان کاربردهای بسیار زیاد نقره ، استفاده از خاصیت ضد عفونی کنندگی آن برای مقاصد بهداشتی و پزشکی قابل توجه و اهمیت می باشد .

( تذکر : بعضی افراد فلز نقره Ag را با فلز سمی جیوه که با Aj نشان داده میشود اشتباه میگیرند )

 

 

 

 

پودر نقره به نظر هیپوکراتیس (Hippocrates) پدر علم پزشکی نوین ، دارای اثرات شفادهندگی و ضد مریضی بوده و در لیست درمانی برای زخم ها قرار داشت . ترکیبات نقره به مقدار زیادی در کاربردهای پزشکی داخل شده و ترکیبات نقره سلاح اصلی در مقابل زخم های عفونی در جنگ جهانی اول بود تا اینکه آنتی بیوتیک ها تولید شدند . در سال 1884 پزشکان متخصص آلمانی محلول چشمی یک درصد نیترات نقره را برای جلوگیری از Gonococcal Ophthalmia Neonatorum معرفی نمودند که گفته می شود اولین مقاله علمی مستند برای کاربردهای پزشکی نقره می باشد . به علاوه استفاده از کرم های سولفادی آدین نقره برای مصارف ضد باکتریایی است که به طور گسترده ای برای زخم ها و سوختگی های شدید استفاده می شود .

داستان خاصیت ضد میکروبی نقره داستانی معاصر نیست بلکه این خاصیت از دیرباز شناخته شده بوده و بکار می رفته است برای مثال در جنگها جهت ترمیم زخمهای سربازان روی زخم ، سکه ای از جنس نقره قرار میدادند و سپس محل زخم را می بستند و یا برای نگهداری مواد غذایی (شیر) از ظروف نقره ای استفاده می شده و علت شیوع نیافتن بیماریهای مسری در مناطق اعیان نشین را به ظروف نقره نسبت میدهند و یا استفاده از نقره جهت ساخت ضریح ائمه و سفارش فراوان دین اسلام به استفاده از انگشتر نقره .

 

 

 

 

 

 

 

 

امروزه با فن آوری نانو توانسنه ایم نقره فلزی را به شکل ذراتی با سایز کمتر از 100 نانومتر به وجود آوریم که آن ها را نانو ذرات نقره یا نانو نقره می نامند. این ذرات خواص  فیزیکوشیمیایی و فعالیت های بیولوژیکی ویژه ائی از خود نشان می دهند. فن آوری نانو سیلور باعث بوجود آمدن انقلابی شگرف در مواد آنتی باکتریالی است که دارای مزایای بسیار زیادی نسبت به مواد شیمیایی میباشد .  با انجام فعالیت های تحقیقاتی وسیع، به کار بردن نانو نقره به ویژه در حوزه سلامت به صورت گسترده ای گسترش یافته است. با توجه به گزارش های تحقیقاتی ، نانو نقره به عنوان یکی از مقوله های تولید که به سرعت در بازار و صنعت نانوتکنولوژی رشد می کند نمایان شده است و فعالیت آنتی باکتریالی قوی ، جهت گیری اصلی برای گسترش محصولات نانونقره می باشد .
 


مزایای فن آوری نانو سیلور :

 

1- غیر سمی

2- غیر شیمیائی ( محلول در آب )

3- سازگاری با محیط زیست

4- غیر محرک برای بدن

5- فاقد حساسیت زائی

6- مقاوم در برابر حرارت

7- وسیع الطیف بودن

8- تاثیر بسیار بالا و سریع حتی در غلظتهای کم

9-  ماندگاری بسیار یالا در سطوح مورد مصرف

10- عدم ایجاد و افزایش مقاومت و سازگاری در میکروارگانیسم

 

 
 

نکته قابل تأمل در این است که علیرغم مزایای بسیار زیاد این تکنولوژی و بوجود آمدن انقلابی بزرگ در ضدعفونی کننده ها و سلامت و بهداشت جامعه اما متاسفانه کمپانیهای بزرگ تولید کننده مواد شیمیایی در سراسر جهان  بدون در نظر گرفتن سلامت جامعه تلاش بر عدم گسترش و توسعه این فناوری مینمایند .

امید است با توکل برخداوند متعال و همراهی مسئولین حوزه بهداشت و سلامت ، این تکنولوژی در تمامی حوزه ها در ایران مورد استفاده قرار گیرد .